Na rohu ulic Nádražní a U Železničního mostu se začne stavět ve druhé polovině roku 2022, a to podle návrhu PS Architekti. Stavební povolení už developeři mají, stavebníci tu po začátku prací zůstanou asi dva roky. Investorem projektu Viadukt Anděl je společnost Property N74, s níž JRD dlouhodobě spolupracuje a pozemek byl získán formou výměny za pozemek na Barrandově v oblasti chráněného přírodního území. Stavební pozemek vznikl formou rozdělením parcely mateřské školy, která má nyní o cca polovinu menší prostor pro venkovní aktivity dětí. Jedná se o zcela první administrativní budovu této skupiny. Viadukt Anděl vyroste v dynamicky se rozvíjející lokalitě nedaleko významné křižovatky pražského Anděla: v její blízkosti vzniká nová čtvrť Smíchov City a rezidenční areál na místě bývalého zlíchovského lihovaru.
Udržitelná administrativní budova má nyní stavební povolení a aspiruje na mezinárodní certifikaci LEED Gold v4, což je ohodnocení vlivu budovy na životní prostředí a na zdraví svých uživatelů. „Díky shodě s Property N74 bude nový projekt vycházet ze stejných principů energetické šetrnosti a zdravého vnitřního prostředí, které uplatňujeme u své rezidenční výstavby. Velký důraz zde budeme klást na využití udržitelných materiálů a technologického vybavení (včetně tepelných čerpadel s geotermálními vrty, fotovoltaického systému, automatického systému řízeného větrání s rekuperací s kompletně oddělenými okruhy přívodu a odvodu vzduchu, venkovního stínění, plnospektrálního osvětlení a inteligentního řídicího systému), vysokou energetickou účinnost, kvalitní vnitřní prostředí a uživatelský nadstandard zajišťující vysoce efektivní práci,“ vysvětluje Jan Řežáb, majitel a zakladatel společnosti. JRD Development má na starosti projektový management stavby, řízení fit-outů a – spolu se společností JLL – pronájem jednotlivých kanceláří a retailových prostor. Výstavba administrativní budovy je plánována na druhou polovinu roku 2022 a trvat by měla přibližně dva roky. Její celkovou pronajímatelnou plochu, která činí přibližně 7 850 m2, doplní střešní terasa s panoramatickým výhledem na nábřeží Vltavy, Vyšehrad a Pražský hrad a své místo zde naleznou kavárny, obchody a restaurace.
Speciální je projekt i díky potrubní poště, která má v administrativním domě fungovat. V přízemí trubky připomínají uměleckou instalaci – a vlastně jí i jsou, protože jde o dílo architekta Petra Vacka a studia Klik architekti. Instalace také svítí. Kromě umění jde ale o promyšlený systém, díky kterému lze po domě posílat dokumenty. Recepci v ní nahradí komunitní aplikace od českého startupu Sharry, jehož technologii pro provoz budov využívají klienti od New Yorku po Johannesburg. Další Smart "vychytávkou" budovy je komunitní aplikace Sharry, která slouží k řízení vstupu osob do budovy, rezervaci zasedacích místností a k chytré správě objektu. Pokud přijde do Viaduktu Anděl návštěva, dostane od toho, kdo ji pozval QR kód, se kterým se dostane tam, kam potřebuje.
Zajímavé je, že developer mezi v okolí dostupnou občanskou vybavenost uvádí mimo jiné také sportovní a rekreační vyžití v areálu Erpet Centrum (golf, tenis, bazén, volejbal aj.). Aktuální majitel (od roku 2020) však nejen že nepočítá s provozem tohoto areálu a chce jej zastavět, ale navíc tento objekt v minulém roce zcela uzavřel a objekt nyní účelově chátrá a je aktivně devastován různými činnostmi (ukládání stavebního odpadu a zeminy, pronajímání fotbalového hřiště jako parkoviště, konání ne zcela legálních párty, otevírání oplocení pro snadný vstup lidem bez domova a jiné).
Navzdory plánům je pravděpodobné, že z důvodu vysokých cen a odlivu pracovní síly ani letošní rok nezapočne stavba, která dle původních plánů měla být dokončena již v roce 2019 a místo toho byl areál (velmi krátce) využíván k projektu Smíchov EXPO. Patrně bude ještě jeden až dva roky trvat, než se obyvatelé Prahy 5 budou moci těšit z této nové udržitelné administrativní budovy.
Napsal: Viktor Veselý